Porondon a glutén

Amiről nem lehet elégszer beszélni...

Az örök dilemma... felesleges mellőzni, divat vagy valóban okoz károkat a szervezetben? Hiszen nagyanyáink is ették, nem volt bajuk, akkor nekünk miért lenne stb. Aztán jön a következő kérdés: Ha valami gluténmentes, akkor jó? Járjuk tehát körbe ezt a témát is.

A gluténmentes étkezés egyre szélesebb körben terjed. Sokan küzdenek nyilvánvaló gluténérzékenységgel, sokan pedig úgynevezett rejtett gluténérzékenységgel, ami vérből még nem kimutatható, de panaszokat okoz.

Rengetegen ébrednek rá arra is, hogy a glutén egy mindenki számára folyamatos terhet jelentő anyag, ami hosszú távon károsítja a bélrendszert, amivel a szervezet legalapvetőbb védelmi rendszereit rombolja. Hiszen a bélrendszer közvetlen kapcsolatot jelent szervezetünk és a külvilág között.

 Ezt többféle módon teszi.

Egyrészt megrövidíti a bélbolyhokat, ezáltal rontva a felszívódást. Mintha a felmosó fejről levágnánk a kis szálakat, és a csonka műanyaggal próbálnánk vizet felszívni.

Nem hangzik túl hatékonynak igaz?

A gluténterhelés hatására rongálódó bélbolyhok egy idő után aligha képesek az optimális tápanyag felvételre, így hiába szedjük mi a legszuperebb vitaminokat, étrend kiegészítőket, hiszen azok nem tudnak érvényesülni a szervezetünkben.

Emellett a glutén másik káros hatása, hogy túlságosan áteresztővé teszi a beleket, kvázi lyukas bél szindrómát okoz. Érzékenységtől függetlenül körül-belül 6 órára mindenkinél. Nyilván egy fokozottabb terhelésnél ez fokozottabb roncsolódást okoz. 

Ebben az esetben pedig olyan anyagok is bekerülnek a szervezetünkbe, amelyeknek nem lenne szabad. Ilyen például maga a glutén is, ami átjutva a bélrendszeren és bekerülve szervezetünkbe, molekulárisan utánozza az egészséges emberi szöveteket és ilyenkor az immunrendszer tévedésből nem csak a glutént támadja meg, hanem az egészséges szöveteinket is. Ezt nevezzük ugye autoimmun betegségnek, amikor az immunrendszer a saját szervezet ellen fordul. 

Na de miért is tértem ki minderre?
Mert ahogy mindenre, úgy a gluténmentes étkezésre is lassan felépül egy ipar. Csak hogy ez nagyon megtévesztő lehet. Mivel önmagában attól, hogy valami gluténmentes, még nem lesz jótékony (!!).. 

Minden készterméknél az összetevők számítanak. Sok gluténmentes termék tele van szójával, meg cukorral, amik alapban senkinek sem ajánlottak. Esetleg kukoricalisztből készült, ami pedig az egyik legfőbb allergén.

Éppen ezért azt javaslom, kész termékek esetén mindig az összetevőkre fókuszálj. Ne tévesszen meg az ilyen mentes, olyan mentes, stevia-s stb. Mert attól, hogy egy kritériumnak megfelel, még lehet, hogy az összes többinek nem.
Sajnos az általános tapasztalat pedig nagyon sok gluténmentes terméknél az, hogy az ízhatás, állag javítás és könnyen kezelhetőség kedvéért rengeteg más, a gluténtól független antitápanyag kerül bele.

Így, hát új termékek esetén, összetevők figyelésére fel!

A továbbiakat pedig azoknak ajánlom, akik szeretnének alaposabb ismereteket szerezni a bél és az agy kapcsolatáról, illetve szeretnék megérteni, miért szelektív evő a gyermekük.
A búza fehérjéje, a glutén függőséget okoz, mégpedig a belőle kialakuló morfinszármazék által (akárcsak a tej fehérjéje, a kazein).

Hasznos hivatkozások:
https://www.tenyek-tevhitek.hu/mindennapi_kenyerunk.htm

https://egeszsegpercek.com/buza-nelkul/a-buza-es-az-exorfinok/

Oszd meg ismerőseiddel!

Facebook
LinkedIn

Iratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj a legfrissebb hírekről, tartalmakról.

Foglalj időpontot a Myneuro Központ Praxisaiba!

Kategóriák

Népszerű tartalmak